namalux
apandwin
ابزار های حرفه ای
ابزار های کاربردی
مطالب آموزشی

امکانات و ویژگی های وب سایت شخصی چیست؟

artimanweb

امروزه با توسعه ی شبکه های اجتماعی و نفوذ روز افزون آن ها در زندگی افراد تصور می شود که دیگر مثل گذشته نیازی به طراحی سایت شخصی نیست و می توان از شبکه های اجتماعی برای رسیدن به هدف خود استفاده کرد. البته این تصور نادرست است به دلیل این که شبکه های اجتماعی قالبی ثابت و بدون تغییر برای همه ی کاربران خود دارد ولی وب سایت شخصی به گونه ای است که می توان گرافیک و قالب آن را طبق نظر خود فرد و با توجه به سلایق و شخصیت او طراحی کرد.

زیرا وب سایت های شخصی نشان دهنده ی فعالیت های هنری، اهداف سیاسی، دیدگاه ها، علایق شخصی و به طور کلی معرفی کننده ی  فرد و ارائه ی سوابق او، آثار، آفرینش ها و علایق حرفه ای فرد است.

به طور کلی وب سایت شخصی دارای ویژگی هایی است که آن را از سایر انواع سایت مجزا می کند که البته باید توجه داشت که سایت های شخصی با توجه به کاربرد و هدفی که برای آن طراحی شده اند امکانات متفاوتی دیگر نیز دارند که ما در این جا به ویژگی های کلی وب سایت های شخصی اشاره می کنیم:

 • انعطاف پذیری

یکی از ویژگی هایی که در طراحی وب سایت شخصی در نظر گرفته می شود انعطاف پذیری است. طراحی وب سایت شخصی باید به گونه ای باشد که بتواند به خوبی به نیازهای کاربر پاسخ دهد.

 • هزینه ی کم تر وب سایت های شخصی

داشتن هزینه ی کم تر یکی دیگر از مواردی است که وب سایت شخصی را از وب سایت های دیگر همچون وب سایت های شرکتی و فروشگاهی مجزا می کند. البته داشتن هزینه ی کم وب سایت های شخصی به این معنا نیست که این وب سایت ها امکانات کمی دارند بلکه در کنار هزینه ی کمی که وب سایت های شخصی دارند امکانات بسیار خوبی نیز ارائه می دهند.

 

 • واکنش گرا بودن وب سایت های شخصی

یکی دیگر از قابلیت های وب سایت های شخصی و به طور کلی تمام وب سایت ها، ریسپانسیو بودن وب سایت هاست. ریسپانسیو یا واکنش گرا بودن یک وب سایت به این معناست که در هر دستگاهی که قابلیت اتصال به اینترنت را دارد وب سایت به یک شکل نشان داده شود و قابلیت نمایش در هر صفحه و در هر ابعادی را داشته باشد. این قابلیت باعث می شود تا مخاطبان سایت در استفاده از سایت  با استفاده از دستگاه های مختلف مشکلی نداشته باشند.

 

 • مدیریت آسان وب سایت های شخصی

یکی دیگر از ویژگی های وب سایت های شخصی مدیریت آسان آن ها نسبت به وب سایت های همچون وب سایت های فروشگاهی است ، که البته در عین حال این مدیریت ، مدیریتی کاربردی خواهد بود.

لازم به ذکر است در سیستم های مدیریت محتوایی همچون وردپرس این مدیریت شامل امکانات و فضای وسیعی می شود که ممکن است مدیر سایت هرگز از این امکانات برای سایت خود استفاده نکند.

کاربردهای طراحی سایت شخصی

یکی از مواردی که وب سایت های شخصی را از هم متمایز می کند کاربرد آن هاست و طراحی وب سایت های شخصی با توجه به کاربردی که دارند با یکدیگر متفاوتند از جمله ی این کاربردها عبارتند از:

 • برخی از وب سایت های شخصی با هدف نمایش رزومه طراحی می شوند داشتن وب سایت شخصی برای نمایش رزومه از این جهت حائز اهمیت است که امروزه بسیاری از موسسات و سازمان ها برای پیدا کردن نیروی انسانی مورد نیاز خود از روزنامه ها و مجلات استفاده نمی کنند. بلکه امروزه با پیشرفت فناوری ، بسیاری از شرکت ها به جای استفاده از روزنامه و آگهی دادن در آن، تنها تخصص مورد نیاز خود را در اینترنت جستجو می کنند و وب سایت های شخصی با ارائه ی رزومه ای از صاحب وب سایت می تواند در ارائه ی پیشنهاد های کاری برای صاحب وب سایت بسیار موثر باشد.
 • برخی از افراد برای نمایش فعالیت های شخصی و آثار خود از وب سایت ها استفاده می کنند.
 • یکی دیگر از کاربردهای وب سایت شخصی برای هنرمندان، عکاسان و نویسندگان است که قابلیت های ویژه ای برای نمایش پورتفولیو دارد.

 

در کنار تمام موارد گفته شده طراحی سایت شخصی مزایایی نیز به همراه دارد که باعث شده بسیاری از  افراد راغب به داشتن وب سایت شخصی باشند که این مزایا عبارتند از:

 • افزایش دانش شخصی

هر وب سایتی فارغ از نوعی که دارد باید محتوای مناسبی داشته باشد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که ترجیح می دهید محتوای وب سایت تان را خودتان تهیه کنید و بنویسید، این کار در دراز مدت باعث خواهد شد که دانش شخصی تان افزایش پیدا کند و همچنین در صورتی که نیاز به ارائه ی نکته ی جدیدی در محتوای تان باشد که در آن زمینه ی اطلاعاتی ندارد این باعث خواهد شد که برای مطالعه ی زمینه ای که در آن اطلاعات ندارید تشویق شوید و در طی دراز مدت مجموعه ی دانش ارزشمندی را برای خود جمع آوری کنید.

نکته ی بعدی در این مورد این که اگر فردی در زمینه ای تخصص داشته باشد اما مدتی را در زمینه ی تخصص خود به مطالعه نپردازد این باعث خواهد شد که دانش فرد کاهش پیدا کند اما با طراحی وب سایت شخصی نیاز خواهد بود که این نکات مجددا مرور شود تا بتوان محتوای خوبی برای وب سایت تهیه کرد.

 

 • بازاریابی اینترنتی برای خدمات شخصی

یکی از مزایای طراحی وب سایت شخصی، بازاریابی اینترنتی برای کسب و کاری است که صاحب وب سایت در آن فعالیت می کنند. برای مثال اگر فردی تولید کننده ی محتوا، حسابدار، طراح وب سایت و … باشد می تواند با وب سایت شخصی تجربیات و نمونه کارهای خود را در اختیار عموم قرار دهد و حتی می تواند در زمینه ی فعالیت خود به سوالات افراد پاسخ دهد و در صورتی که پاسخ هایی که افراد دریافت می کنند و یا نمونه کارهایی که از صاحب وب سایت مشاهده می کنند از نظرشان خوب و کاربردی باشد، تلاش می کنند که با صاحب وب سایت ارتباط برقرار کنند تا از تجربیات او در زمینه ی فعالیت او بهره مند شوند.

 

 • برقراری ارتباط موثر با مشتریان قدیمی

یکی دیگر از مزایای طراحی وب سایت شخصی برقراری ارتباط با مشتریان قدیمی است. از آن جا که جذب مشتریان جدید به مراتب سخت تر از نگه داشتن مشتریان قدیمی است. بنابراین به افراد توصیه می شود که چنان چه می خواهند در زمینه ی فعالیت خود موفق شوند می توانند با استفاده از وب سایت شخصی با مشتریان قدیمی خود و با استفاده از راه های ارتباطی مختلف ارتباط برقرار کنند و  با استفاده از راه های ارتباطی مختلف هر چند وقت یک بار مطالب جذاب و مفید وب سایت خود را برای آن ها ارسال کنند تا برای برگشتن دوباره به وب سایت مورد نظر تشویق شوند.

 

 • برند سازی شخصی

بارها دیده شده که بسیاری از افراد برای یافتن فردی برای انجام مسئولیت مورد نظرشان از روزنامه ها و یا افراد مختلف برای یافتن این افراد کمک نمی گیرند، بلکه با جستجویی ساده در اینترنت خود را به هدف مدنظر خود می رسانند. پس اگر کارمند شرکتی هستید و یا در زمینه ای تخصص دارید و می خواهید در کنار کار اصلی خود، فعالیت خود را بیشتر توسعه دهید می توانید برای این کار از وب سایت شخصی کمک بگیرید.

 

منبع : آرتیمان وب