apandwin
ابزار های حرفه ای
ابزار های کاربردی
مطالب آموزشی

راهنمای خرید کانکس

شاید کمتر کسی با کلمه کانکس آشنایی نداشته باشد. میخواهیم با بهره بهره گیری از اطلاعات سایت شرکتهای کانکس سازی خصوصا شرکت بزرگ کانکس اسکابن که یکی از بزرگترین تولید کنندگان کانکس در ایران میباشد شما را بیشتر با کانکس آشنا نماییم تا هنگام خرید کانکس اطلاعات بیشتری از این صنعت داشته باشید.

کانکس سازه پیش ساخته سبکی میباشد که به راحتی قابل جابجایی میباشد. این سازه سبک از نظر قیمت بسیار مقرون به صرفه بوده و اگر از متریال با کیفیت و توسط افراد متخصص تولید شود میتواند بسیار بادوام بوده و سالهای سال مورد بهره برداری قرار بگیرد.

صنعت کانکس در جهان بسیار قدیمی بوده و بدلیل مزایای زیادی که این صنعت دارد بسیار سریع در همه کشورها رشد نمود و این صنعت در کشور عزیزمان ایران نیز سابقه کمی ندارد و حتی شاهد آن هستیم که روز به روز صنعت کانکس در حال پیشرفت میباشد، البته در شریط نامساعد اقتصادی ممکن است قیمت کانکس افزایش یابد که نه تنها این صنعت بلکه اکثر صنایع در کشورهای جهان با افت کیفی محسوسی مواجه شود که البته پس از بازگشت شرایط اقتصادی به حالت قبلی کیفیت مجددا به صنعت باز خواهد گشت.

کانکسها معمولا بدلیل اینکه سازه های سبکی هستند ضد زلزله میباشند.

کانکس انواع گوناگونی دارد و هر مدل از آن کارایی خود را داشته و تولید کانکس در ابعاد، طرح و مدل منوط به درخواست مصرف کننده دارد.

کاربری کانکسها معمولا جهت دو گونه مصارف تولید و عرضه میگردد یکی کاربری شخصی و دیگری کاربری اداری و یا کارگاهی میباشد. کانکسهایی که کاربری شخصی دارند معمولا کانکس ویلایی و یا کانکس مسکونی بوده و کانکسهایی که کاربری اداری دارند معمولا کانکسهای سالنی کارگاهی و یا چند اتاقه اداری میباشند.


eskabon

انواع کانکس:

انواع کانکس بسیار زیاد است که ما در اینجا به برخی از کانکسهایی که مصرف بیشتری دارند اشاره مینماییم:

کانکس کارگاهی: جهت استفاده در کارگاههای راهسازی و ساختمانی

کانکس اداری: جهت استفاده در اداره جات جهت استقرار پرسنل

کانکس نگهبانی: جهت استقرار نگهبان در داخل شرکتها و یا کارگاهها

کانکس سرویس بهداشتی: جهت استفاده عمومی در پارکها، اداره جات، کارگاهها و منازل

کانکس ویلایی: جهت استفاده بجای ویلای سنتی در شریط خاص ( مانند نداشتن مجوز ساخت، زمان کم و زلزله خیز بودن محل)

کانکس مسکونی: بهترین گزینه در بلایای طبیعی مانند زلزله

کانکس چرخدار: همان کانکس متحرک است که جهت جابحایی آسان تولید میگردد

کانکس انواع زیاد دیگری دارد که شاید به اندازه کانکسهای ذکر شده بالا کارایی نداشته باشد.

 

قیمت کانکس:

به طور قطعی نمیتوان برای کانکسها قیمت خاصی تعیین نمود و دلیل آن متفاوت بودن کانکسها از نظر ابعاد، طرح، کیفیت و شرکت تولید کننده میباشد.

برای تعیین قیمت کانکس باید چند آیتم متفاوت را با هم سنجید که برخی از آنها شامل اندازه، طرح، کیفیت ( شامل: متریال مصرفی و تخصص لازم) و قیمت روز اجناس بکاربرده شده در تولید کانکس میباشد.

 

متریال مصرفی در تولید کانکس:

 • 1- تیر آهن که در شاسی کشی استراکچر کانکس کار میرود.
 • 2- پروفیل که سازه اصلی استراکچر کانکس میباشد.
 • 3- ضد زنگ اسکلت که از پوسیدگی استراکچر جلوگیری مینماید.
 • 4- نمای بیرونی کانکس که میتواند از گالوانیزه، آلومینیوم، پی وی سی و یا ساندویچ پانل باشد.
 • 5- نمای داخلی کانکس که میتواند از پی وی سی و یا ام دی اف باشد.
 • 6- عایق حرارتی و صوتی که از جنس پلی استایرن و یا پلی اورتان می باشد.
 • 7- تخته کف که با پیچ برروی کف کانکس بسته میشود.
 • 8- کفپوش جهت نصب روی تخته کف ( معمولا پشت گونی، پشت نمد و یا طرح ال جی میباشد).
 • 9- اجرای برق کشی کامل بهمراه روشنایی، کلید و پریز و داکتهای پی وی سی.
 • 10- اجرای لوله کشی، نصب شیر آلات و متعلقات در صورت داشتن سرویس بهداشتی.
 • 11- اجرای کابینت از جنس ام دی اف و یا فلزی با سینک و آبچکان در صورت داشتن آبدارخانه.
 • 12- اجرای رنگ آمیزی در طرح و رنگ درخواستی.

 

کانکسهای پر فروش:

برخی از کانکسها پرفروش هسنتد و به گونه ای میتوان گفت که استاندار بازار این صنعت شده اند، این کانکسها معمولا در عرضهای ۴۰/۲ و یا ۳ متر با طولهای ۲، ۴، ۶، ۸، ۱۰ و ۱۲ تولید مشوند که از بین آنها کانکسهای ۴۰/۲x6 میباشد.

از دیگر کانکسهای پرفروش میتوان به کانکس کارگاهی، کانکس سرویس بهداشتی و کانکس نگهبانی اشماره نمود.

 

کانکس سفارشی:

کانکس را بصورت سفارشی نیز میتوان تولید نمود، اکثر شرکتهایی که تجربه طولانی در این زمینه دارند میتوانند هرآنچه مشتریانشان پیشنهاد میدهند تولید نمایند.

بعنوان مثال شاید شما ابعاد محل استقرار کانکس سفارشیتان با ابعاد تولیدی استاندارد متفاوت باشد و یا دلتان میخواهد رنگ کانکس شما با رنگ محیط یکی باشد.

 

کانکس اجرا در محل:

برای رساندن کانکس جهت استقرار در محل مورد نظر کانکس باید با جرثقیل بارگیری، با تریلی حمل و مجددا با جرثقیل تخلیه شود ولی ممکن است این امکان برای مصرف کننده وجود نداشته باشد.

اگر محل مورد استقرار کانکسی که میخواهید سفارش دهید برای رفت و آمد تریلی و جرثقیل مناسب نیست نگران نباشید، امروزه با پیشرفت در این صنعت میتوانید از کانکس اجرا در محل استفاده نمایید، بدینگونه که شرکت پیمانکار مورد نظر پلان و طرح شما را با آوردن مصالح به محل مورد نظر شما و اعزام نیروی متخصص در همانجا اجرا نماید.

در پایان لازم بذکر است یاد آور شویم با تمام نکاتی که در مورد کانکس به آنها اشاره نمودیم اگر در این زمینه تخصص کافی ندارید میتوانید از شرکتهای صاحب نام و برند صنعت کانکس مانند شرکت کانکس اسکابن و یا شرکتهای معتبر دیگر خرید نمایید.