siteyou.net
apandwin
استفاده از کلیه ابزارهای این سایت ، برای شما و کاربران شما ، شامل تعرفه نیم بهای اینترنت با میزبانی داخلی می شود.
ابزار های حرفه ای
ابزار های کاربردی
مطالب آموزشی

فرایند ساخت دیوار باربر،قالب ماندگار و پانل ها

دیوار باربر چیست؟

از قابلیت های مهم دیوار باربر این است که این دیوارها بساکه سنگینی خود را متحمل می شوند، وزن و سنگینی طبقه های بالا و نیز سقف ها را تحمل وسپس به پی ساختمان منتقل می کنند.دیوارهای باربر شامل دیوارهای داخلی و همینطور خارجی می باشند.


pbpanel

درواقع می توانییم اینگونه تعریف کنیم که دیوار یک نشانه در ساختمان سازی به حساب می آید که وظیفه و کار آن تعیین کردن مرزبندی اتاق خواب ها و یا کل ساختمان می باشد.این دیوارها عملکردهای گوناگونی دارند و از این لحاظ به دو بخش تقسیم بندی می شوند:دیوارهای باربر و دیوارهای غیر باربر.

سیستم دیوار باربر در مکان های مختلف قابل استفاده است.برای مثال:انواع ساخت وسازها،آپارتمان ها و همینطورهتل ها که این تقسیم بندی مجدد فضا بسیار لازم و ضروری می باشد.این متد متناسب با انواع گوناگون و طرح های مختلف ساختمان ها می باشد.نقشه هایی که به صورت افقی می باشند از شکل و طرح های مستطیلی ساده گرفته تا شکل های دایره ای و یا مثلثی ، قابل تغییر هستند.

عملکرد دیوارهای باربر شامل سازه های پیش ساخته ایست که عرض آن حدود ۲/۱ متر و پهنا و طول آن ها متفاوت می- باشد.طول آن ها بستگی به ارتفاع طبقه مربوطه دارد و اعضای آن در جهت طولی در مکان موردنظر نصب می شوند.

این اعضا متشکل از دو لایه ی پانل پلی استایرن می باشند که به وسیله ی میلگردها و یک سری مفتول های خاص که فواصل معینی دارند،از هم قرار می گیرند.

آرماتورهایی که به صورت قائم هستند با قطری قریب به ۸ تا ۱۲ به همراه پیچ هایی که نقش نگه دارنده را دارند، در داخل دیوار قرار می گیرند.دیوار طبق نقشه طراحی در محل موردنظر نصب می شود و پس از آن توسط آرماتورهای افقی، بتن ریزی می شوند.

زمانی که نیروی باد هم راستا با جهت کوتاه ساختمان باشد،این دیوارها(عرضی) نه تنها بارهای وزن را متحمل می شوند بلکه در برابر برشی که توسط باد صورت می گیرد نیز مقاومت می کنند.دیوارهای طولی علاوه بر اینکه این سنگینی  را تحمل می کنند ، نیروی حاصل از باد را به تیر ورق یا همان دیافراگم منتقل می کنند.

مقاومت و رفتار سازه این دیوارها هم به مصالح مصرف شده و هم به اثر دوجانبه ی صفحه ی قائم دیوار و نیز صفحه افقی کف بستگی دارد.

اینگونه دیوارها متحمل فشار بالای عملیات بتن ریزی هستند و نیاز به نصب هیچ چیزی مانند پشت بندها را ندارند. بلندی دیوار باربر به اندازه ی ارتفاع طبقه موجود است و می توان برحسب نیاز سفارش داد.بر اساس محاسبات منظم قابلیت اضافه شدن میلگردهای تقویتی به میلگرد های موجود نیز وجود دارد.

فواصل موجود میان ۲ پانل متغیر است و برحسب نیاز از ۱۰ تا ۳۳ سانتی متر می تواند افزایش یابد و درون آن بتن ریزی صورت می گیرد.پس از انجام بتن ریزی لایه ی پلی استایرن نقش عایق را ایفا می کند و درسطح دیوار باقی می ماند.

مزایای دیوار باربر‌ :

 • محاسبات دقیقی در سازه ها وجود دارد.
 • متناسب با استانداردهای طراحی می باشد.
 • هیچ محدودیتی در طبقات وجود ندارد.
 • به آسانی با سیستم های دیگر ترکیب می شود.
 • عبور تاسیسات به راحتی انجام می شود.
 • درلوازم سرمایشی و گرمایشی و در ابعاد مختلف صرفه جویی می شود.
 • در مصرف سوخت نیز صرفه جویی می شود.
 • در برابر شرایط اطراف و عوامل گوناگون دوام زیادی دارد.
 • بدون نیاز به تجهیزات خاصی قابل حمل و جابه جایی است.

 

دابل پانل یا پانل دوبل ، قالب عایق ماندگار مسلح :


pbpanel

دیوار باربر بتنی ، جایگزین اسکلت در آپارتمان سازی

ضخامت بتن میانی از ۱۰ الی ۳۰ سانتیمتر ،

قالب ماندگار حاوی دو لایه عایق فشرده در طرفین بتن به ضخامت ۵ سانتیمتر

قالب ماندگار حاوی دو شبکه میلگرد داخلی از قطر ۵ الی ۱۲ میلیمتر به فواصل اسمی ۱۰ در ۲۰ سانتیمتر قابل تغییر به مضاربی از ۵

قالب ماندگار حاوی دو شبکه مفتول گالوانیزه اورلپ دار در طرفین بیرونی برای مسلح نمودن نازک کاری و نما.

عرض محصول ۱۲۰ سانتیمتر قالب ماندگار- طول نامحدود

دهها سال است که صنعت ساختمان سازی درکشورهای پیشرفته دنیا از حالت سنتی خارج گردیده و روند صنعتی بخود گرفت

است، وسعی گردیده که خصوصیات سبکی ،مقاومت، یکپارچگی، عایق بودن، سرعت در نصب، سهولت در اجرا و . .  در مصالح مصرفی بکار گرفته شود. رشد جمعیت کشور و متعاقبا ” بروز  مشکل کمبود مسکن ،  ضرورت استفاده   از  مصالح بهینه شده  و سیستم های صنعتی  را  بدیهی  نموده است  .  اهداف  افزایش کیفیت  اجرا و دستیابی  به  تولید انبوه مسکن با بکارگیری روشهای صنعتی به راحتی محقق خواهد شد .

در کشور پهناور ایران با دارا بودن شرایط اقلیمی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی خاص و خصوصا”  قرار گرفتن  اکثر نقاط کشور  در کمربند  زلزله خیز جهانی و اتفاقات چند ساله اخیر، لزوم استفاده از سازه های مقاوم از اولویت خاصی برخوردار می­باشد. در سیستم  RICF چون دیوارها (دابل پانل ها) یا قالب ماندگار و سقف بصورت یکپارچه و به شکل باکسBox است، بنابراین توزیع بارها و مقاومت در برابر نیروهای خارجی به ویژه زلزله تقریبا یکنواخت و همگن می باشد. بر اساس مشخصات این قالب ماندگار، می توان آنرا یکی از مقاوم ترین مصالح ساختمانی نام برد. انجام  موفقیت آمیز  چندین  آزمایش لرزه ای  در کشورهای ایتالیا ، اتریش ، چین  و ایران  مقاومت  مناسب  این روش خانه سازی را مورد تایید قرار داده است.

 

پانل


pbpanel

تری دی پانل و کاربرد آن در زندگی امروزه

مدل ساخت این نوع پانل به صورتی است که هر ۳ لایه تری دی پانل ها  با خرپاهای ضخامتی به صورت جوش و یا مفتول های برش شده به همدیگر وصل شده اند.

کاربرد تری دی پانل:

 • مقاومت در برابر حرارت و سرما داشته زیرا که از ۲ لایه پلی استایرن تشکیل شده و همچنین صفحات مشبک شده ای آن ها را محاطه کرده.
 • تری دی پانل ها چون از ۳ لایه تشکیل شدند وتوسط خرپا هاز قطری و ضخامت دار به صورت جوش به هم متصل شدن متنع انتغال صدا نیز می شوند.
 • قابلیت جا به جایی راحت دارند زیرا که زیرا که تری دی پانل ها از ماده ی پلی استایرنی تشکیل شده که باعث کاهش وزن در ابزارات دیوار و سقف می شود که در نتیجه راحت تر میتوان جا به جا کرد.
 • در ساختمان های مدرن عصر امروز از تری دی پانل به جای دیوار های باربر و دیافراگم افقی سازه استفاده می شود.
 • در ساختمان های مدرن عصر امروز همچنین از تر دی پانل ها به عنوان دیوارهای غیر باربر که وظیفه آن ها جدا کردن بخش ها است استفاده می شود.
 • این تری دی پانل ها شامل انواع گوناگونی هستند که در ساختمان های متنوع و متفاوت مورد استفاده قرار میگرند و قابلیت تناسب با آن ها دارند.
 • تری دی پانل ها چون در سازه ها کاربرد دارند باعث بهبود ساختمان ها یی می شوند که در آن ها سیستم باربر جانبی تعویه نشده است و یا اینکه این سیستم باربری جانبی در آن ها بسیار کم و ضعیف است.

منبع : پانل