fardadigital
ثبت دامنه
استفاده از کلیه ابزارهای این سایت ، برای شما و کاربران شما ، شامل تعرفه نیم بهای اینترنت با میزبانی داخلی می شود.
ابزار های حرفه ای
ابزار های کاربردی
مطالب آموزشی
سایت ساز زرین طراحی سایت کاهش رتبه الکسا فروشگاه فایل

5 الگوی UX که کاربران از آن ها متنفرند

webone

1-پاپ آپ ها

فکر میکنم در طراحی سایت همه با این موافقیم که پاپ آپ ها زیاد دوست داشتنی و خوشایند نیستند. فرض کنید پس از کلی جستجو وارد سایتی شده اید و میخواهید مطلب مورد نظر خود را مطالعه کنید و ناگهان بعد از چند ثانیه یا پس از کمی اسکرول کردن پنجره ای باز میشود و در کار شما وقفه ایجاد میکند مطمئناً این مسئله برای شما خوشایند نخواهد بود. پس به جای این کار بهتر است به کاربر فرصت بدهید تا مطلب مورد نظرش را مطالعه کند و اطلاعاتش را دریافت کند، سپس درخواست خود را مطرح کنید. این کار را میتوانید قبل از خروج کاربر از صفحه دقیقاً زمانی که موس کاربر از صفحه خارج میشود انجام دهید و یا پس از اسکرول کردن و رسیدن به انتهای صفحه.

webone

2-انیمیشن های بارگذاری صفحه

با گذشت زمان کاربران بی صبرتر شده و میخواهند صفحات سایت هر چه زودتر لود شوند. نشان دادن یک صفحه خالی با انیمیشن لود مثل دایره ای در حال چرخش یا نوار پیشرفتی در حال پر شدن اصلاً کار جالبی نیست هر چقدر هم که زیبا و متفاوت طراحی شده باشند زیرا کاربر علاقه ای ندارد که با صفحه خالی مواجه شود و منتظر لود شدن کامل سایت بماند. پس اگر سرعت لود سایتتان بالا نیست و مشکلاتی با سرعت دارید بهتر است اول اجزاء سبک صفحه مانند منو را باگذاری کرده و سپس اجزاء سنگین تر بارگذاری شوند به جای اینکه کاربر را مجبور به دیدن صفحه ای خالی با انیمیشنی بامزه نمایید!

3-اسکرول های بی پایان

اسکرول های بی پایان کاربرد زیادی به خصوص در با تعداد صفحات بالا دارند ولی مشکلی که ایجاد میکنند عدم دسترسی راحت به فوتر سایت میباشد. گاهی اوقات کاربر نیاز به برخی اطلاعات موجود در فوتر سایت دارد و از آنجایی که اسکرول بی پایان همینطور اتوماتیک اتفاق می افتد این کار عملاً برای کاربر غیرممکن میشود تا زمانی که محتوای صفحه کاملاً تمام شود و دیگر چیزی برای اسکرول وجود نداشته باشد! البته این نوع اسکرول اگر به درستی پیاده سازی شود میتواند خیلی هم کاربردی باشد.

4-پاپ آپ های جانبی

در بعضی سایت ها بعد از کمی اسکرول کردن پنجره ای کوچک در کنار صفحه باز میشود که ممکن است برای نظرسنجی، عضویت در خبرنامه یا حتی تبلیغاتی باشد. این نوع پنجره ها به اندازه پاپ آپ ها که در وسط صفحه ظاهر میشوند اذیت کننده نیستند اما به شرطی که بیش از بزرگ نباشند و تنها در یک گوشه از صفحه از آن ها استفاده شود. پس اگر میخواهید از این نوع پاپ آپ ها در سایت خود استفاده کنید همانطور که گفتیم سعی کنید در اندازه های کوچک و بدون رنگ ، شکل و انیمیشن های آزاردهنده باشد.

5-منوها بدون محدوده کلیک مناسب

توضیح این مورد کمی دشوار است زیرا با دیدن و تجربه کردن آن بهتر متوجه خواهید شد که نبود محدوده کلیک مناسب دقیقاً یعنی چه! تمام سایت ها منو دارند و در این منوها تعدادی لینک هست که هر کدامشانpaddingدارند، اگر این padding قابل کلیک نباشد کار با منو برای کاربر مشکل خواهد شد زیرا برای کلیک کردن و رفتن به صفحه دلخواه باید دقیقاً روی خود نوشته کلیک کند نه هیچ جای دیگر! اصلاح این مشکل تنها چند دقیقه طول میکشد ولی تفاوت عظیمی در میزان کاربرپسند بودن سایت ایجاد میکند. پس سعی کنید فضای اطراف لینک های موجود در منو را هم قابل کلیک تعریف کنید تا کاربر مجبور به کلیک کردن تنها یک نقطه مشخص نباشد.

webone


به طور کلی این نکته را به یاد داشته باشید که اگرچه الگوهای UX فوق را به عنوان اجزاء ناخوشایند برای کاربر مطرح کردیم ولی نباید کلاً آن ها را نادیده بگیرید چون ممکن است با توجه به طراحی وب سایت و نیازمندی هایتان بعضی از آن ها برای شما کاربردی باشند البته به شرطی که درست و با در نظر گرفتن کاربر پیاده سازی شوند.