namalux
apandwin
ابزار های حرفه ای
ابزار های کاربردی
مطالب آموزشی

وب سایت خود را بر روی هاست اشتراکی می زبانی کنیم یا سرور مجازی ؟

xvps

برای کسب و کار های در حال رشدی که نیازمند میزبانی فراتر از حد هاست اشتراکی هستند اما هنوز آمادگی تامین بودجه ی میزبانی بر روی سرور اختصاصی را ندارند، خرید وی پی اس یا "سرور مجازی" می تواند گزینه ی مناسبی باشد. وی پی اس که منعطف، قابل ارتقا و ایمن تر از هاست اشتراکی است، با بودجه ی کمتر، تجربه ی یک سرور اختصاصی را در اختیار کاربران قرار می دهد.

وی پی اس یا سرور مجازی چیست ؟

سرور مجازی یا همان وی پی اس یک کامپیوتر مجازی است که بر روی یک سرور اختصاصی با سخت افزار فیزیکی میزبانی می شود. حال سرور اختصاصی ما در هر کشوری واقع شده باشد سرور مجازی نیز متعلق به همان کشور است. ما می توانیم برای میزبانی وب سایت خود نسبت به تهیه وی پی اس از هر جای دنیا اقدام نماییم. اما معمولا برای میزبانی وب سایت ها از وی پی اس ایران استفاده می شود و دلیل آن سرعت بالاتر و پینگ مناسب تر از داخل کشور است که موجب لود سریع تر سایت برای کاربران می شود.

سرور مجازی انعطاف پذیر تر از هاست اشتراکی است

در محیط های هاست اشتراکی، کاربران اغلب کنترل کمی روی ویژگی ها و کارکرد سایت های خود دارند. در این موارد جنبه هایی که قابل تغییر و پیکربندی هستند به طور کلی توسط ارائه دهندگان خدمات هاستینگ تعیین شده و کاربران دسترسی لازم برای پیکربندی جنبه های اصلی ظاهری و کارکردی سایت خود را ندارند.
در سرور مجازی نیز همچون سایر محیط های میزبانی، ارائه دهندگان، مسئول حفظ سرور فیزیکی و ارتقای نرم افزار سرور و مدیریت منابع اصلی مربوط به حافظه، پهنای باند، و قدرت پردازش هستند. اما کاربران می توانند کنترل تمامی جنبه های پیکربندی و مدیریت سایت های خود را بر عهده داشته باشند.
کاربران وی پی اس دسترسی کامل به سیستم عامل سرور دارند که به آنها اجازه می دهد سایت خود را از مبنا طراحی کرده و زیر ساخت های آن را پیکربندی کنند و هر نرم افزار یا اپلیکیشن دلخواه مربوط به شرکت را روی آن نصب نمایند، از جمله نصب ویژگی های امنیتی مربوط به شرکت، درگاه های پرداخت یا اپلیکیشن های حفاظت از اطلاعات کاربران.

سرور مجازی عملکرد و امنیت را ارتقا می بخشد

هر یک از سایت های یک هاست اشتراکی، ممکن است تحت تاثیر سایر سایت های مشترک روی سرور قرار بگیرند. بالا و پایین شدن ترافیک، تخلفات امنیتی و سایر رویداد های سایت های دیگر ممکن است موجب کند شدن سرعت یا از کار افتادن موقت سایر سایت ها به علت تقاضای ناگهانی از منابع مشترک بین صد ها یا هزار ها سایت شود.
سرور مجازی در این زمینه موجب بهبود عملکرد می شود زیرا ریسک اینگونه مشکلات را اگر چه به طور کامل رفع نمی کند اما کاهش می دهد. چون هر سایت در وی پی اس، از سایر سایت های روی سرور ایزوله و جدا شده است، احتمال تحت تاثیر قرار گرفتن سایت ها از همدیگر کم است.
همچنین چون در وی پی اس سایت ها از هم جدا و مستقل هستند، سطح امنیت آنها به طور چشم گیری افزایش می یابد. در ضمن کاربران این امکان را دارند که ویژگی های امنیتی مخصوص به نیاز های خود را نصب و پیکربندی کنند.

نتیجه گیری

استفاده از سرور مجازی به جای هاست اشتراکی برای کسب و کار های کوچک و متوسط در حال توسعه توصیه می شود. زیرا در هنگام استفاده از سرور مجازی به عنوان هاست، شما منابع و پهنای باند بیشتری از هاست اشتراکی در اختیار دارید. همچنین امکان شخصی سازی سیستم عامل ، نصب پلاگین های امنیتی و... را نیز دارید که این مورد امنیت وب سایت شما را به طور چشمگیری ارتقا می دهد.
تهیه و تنظیم توسط ایکس وی پی اس